Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Велика Цвіля

ВЕЛИКА ЦВІЛЯ — село, центр сільської Ради, розташоване між двома малими річками — Цвіль і Гать, за 20 км від райцентру, за ЗО км від за­лізничної станції Новоград-Волинський. Дво­рів — 352, населення —1,2 тис. чоловік. Сільраді підпорядковані села Дзержинськ і Осова.
На території Великої Цвілі розміщена цен­тральна садиба колгоспу ім. Щорса, що обробляє 2,9 тис. га сільськогосподарських угідь, у т. ч. 2 тис. га орної землі. Господарство зерново-тва­ринницького напряму. З 1948 року його очолює С. М. Сербін, удостоєний ордена Трудового Чер­воного Прапора. Допоміжні підприємства пило­рама, млин. На базі колгоспу працює обласна школа передового досвіду вирощування високих врожаїв льону.
17 колгоспників у різний час були учасниками Виставки досягнень народного господарства СРСР. Тут живе й працює прославлений майстер високих урожаїв льону та картоплі Герой Соціа­лістичної Праці, депутат Верховної Ради СРСР 7-го та 8-го скликань, делегат XXIV з'їзду КПРС JI. С. Сербін.
У селі є середня школа (23 вчителі й 462 учні), будинок культури на 400 місць, бібліотека з книжковим фондом 8,1 тис. примірників, діль­нична лікарня на 35 ліжок, дитячі ясла на 150 місць, відділення зв'язку, 3 магазини, побуткомбінат. Виходить багатотиражна газета «Черво­ний прапор».
Сільська парторганізація (створена 1918 ро­ку) об'єднує 57 комуністів, комсомольська — 126 членів BЛKCM (створена 1918 року).
Перша згадка про село належить до 1677 року. Радянську владу встановлено в січні 1918 року. 1920 року в районі села Перша Кінна армія вела запеклі бої з польськими інтервентами.
В роки Великої Вітчизняної війни 100 чоло­вік воювали на фронтах проти німецько-фашист­ських загарбників, 75 — у загонах партизан­ського з'єднання М. І. Наумова. Мужність у бо­ротьбі з ворогами виявили юні партизани Юзеф Білошицький та Давид Колобчук. Колобчук по­смертно нагороджений орденом Вітчизняної вій­ни II ступеня. Ім'ям славного патріота названо піонерську дружину Великоцвілянської серед­ньої школи. 76 учасників війни нагороджені бо­йовими орденами і медалями. К. П. Філінов — повний кавалер ордена Слави.
За опір окупаційним властям 12 квітня 1943 року фашисти повністю спалили село, вбивши 17 чоловік.
На честь 64 односельців, які полягли в боях з гітлерівцями, встановлено обеліск Слави.
Неподалік села Велика Цвіля знайдено скарб бронзових прикрас доби бронзи.

Сучасна карта - Велика Цвіля