Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Велика Фосня

ВЕЛИКА ФОСНЯ – село, центр сільської Ради, розташоване за 7 км на південь від районного центру, за 4 км від залізничної станції Потаповичі й за 3 км від автошляху Житомир – Мозир. Дворів – 719. Населення – 2046 чоловік. Сільраді підпорядковане с. Мала Фосня.
На території Великої Фосні розміщена цент­ральна садиба колгоспу ім. Леніна, за яким за­кріплено 2,8 тис. га сільськогосподарських угідь, у т. ч. 2041 га орної землі. Провідними культу­рами є озима пшениця, жито, льон, хміль та картопля. За високі виробничі досягнення в роз­витку сільського господарства в 1967 році кол­госп нагороджено Пам’ятним Червоним прапором ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС, у 1970 році – Ленін­ською Ювілейною Почесною Грамотою ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС. За трудові успіхи 127 чоловік нагороджено орденами й медалями, в т. ч. доя­рок О. С. Титарчук, О. Г. Клишевич, ланкового Л. П. Позняка – орденом Леніна, голову колгоспу М. П. Кругляна – орденом Трудового Червоного Прапора. Колишньому голові колгоспу В. В. Цегликову присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці. Передова доярка Г. П. Козак у 1967 та в 1971 рр. обиралася депутатом Верховної Ради УРСР, 1966 року доярка Н. І. Грищук – делега­том XV з’їзду ВЛКСМ.
В селі є середня школа, де вчиться 400 учнів і працює 34 вчителі, будинок культури на 500 місць, дві бібліотеки з книжковим фондом 14,5 тис. томів, фельдшерсько-акушерський пункт, дитячий комбінат. Видається багатоти­ражна газета «Шлях Ілліча».
У партійній організації налічується 58 кому­ністів, у комсомольській – 41 член ВЛКСМ.
Перша писемна згадка про Велику Фосню да­тується 1682 роком.
Радянську владу встановлено в січні 1918 року.
Під час Великої Вітчизняної війни 487 жите­лів села билися проти німецько-фашистських за­гарбників. 450 нагороджено орденами й меда­лями, в т. ч. О. А. Покальчука – орденом Леніна. 18 серпня 1942 року він у боях під станицею Клетська на Дону закрив своїм тілом амбразуру ворожого дзота. Молодший лейтенант О. А. Покальчук навічно занесений у списки військової частини, в якій служив. Його ім’я присвоєно місцевій середній школі та теплоходу. Міністер­ство зв’язку СРСР випустило поштову марку, присвячену герою. 9 травня 1970 року у Великій Фосні йому споруджено пам’ятник. 152 чоловіка загинуло смертю хоробрих. У 1967 році на їх честь встановлено обеліск Слави.
Поблизу села знайдено знаряддя праці доби бронзи.

Сучасна карта - Велика Фосня