Сторінка 1 з 7
Мирославка (до 1960 року — Голодьки)—село, центр сільської Ради. Розташована на лівому березі річки Гнилоп’ятки (притока Гнилоп’яті), за 8 км на північний захід від районного центру та за 2 км від залізничної станції Демчин. Через село проходить автошлях Бердичів—Шепетівка. Дворів — 415. Населення — 1244 чоловіка. Сільраді підпорядковане с. Демчин.
Територія сучасної Мирославки заселена здавна. На околиці села виявлено залишки поселення пізньотрипільської культури, доби бронзи та скіфського періоду.
Під назвою Голотков село вперше згадується 1593 року в інвентарній книзі маєтку магнатів Тишкевичів-Логойських. Воно входило тоді до складу Речі Посполитої.
Польська шляхта жорстоко поневолювала населення. Соціальне гноблення доповнювалося національно-релігійним гнітом. Шляхта й духовенство нехтували національними традиціями та звичаями українців, силоміць насаджували католицизм. Це викликало рішучий протест трудящих села. Під час визвольної війни українського народу 1648—1654 рр. багато голодьківців влилося до повстанських загонів, очолюваних М. Кривоносом, і відважно билося з польсько-шляхетськими загарбниками. В 80—90-х роках XVII ст. вони були активними учасниками визвольного повстанського руху під проводом С. Палія.
1793 року Голодьки в числі інших населених пунктів Правобережної України возз’єднано з Росією. В 1796 році село увійшло до Озадівської волості Житомирського повіту новоутвореної Волинської губернії. 1798 року тут налічувалося 49 селянських дворів, діяли винокурня, млин.
Становище трудового селянства в умовах царського самодержавства лишалося тяжким. Селяни Голодьок жили в злиднях і безправ’ї. Вони обробляли поміщицьку землю, відбуваючи 3 дні панщини на тиждень, працювали на винокурному та цегельному заводах.
Здійснення реформи 1861 року призвело до дальшого обезземелення й розорення селянства. Вже з перших днів вони збагнули її грабіжницький характер. Того ж року в Голодьках та інших селах повіту відбулося заворушення селян. Повсталі вимагали перегляду реформи, поліпшення умов життя. Заворушення тривало близько трьох місяців і лише в травні було придушено з допомогою військових частин. Не маючи змоги викупити землю, селяни наймалися до поміщика або шукали заробітків за межами села. Багато голодьківців працювало в Бердичеві, який на кінець XIX ст. став значним торговельним і промисловим центром Правобережжя. Прокладення в 70-х роках Києво-Брестської залізниці сприяло економічному розвиткові села. У 80-х роках, розширюючи цукрове виробництво, навколишні землі прибрав до своїх рук заводчик Ф. Терещенко. Близько 2 тис. десятин кращих земель він відвів під бурякові плантації. На обробітку їх застосовувалася наймана праця.
Гноблені й позбавлені будь-яких прав, селяни піднімалися на боротьбу проти самодержавно-поміщицького ладу. Під час першої російської революції 1905— 1907 рр. у Голодьках неодноразово відбувалися селянські заворушення. Часто палали панські скирди, горіли комори та інше майно. Селяни вимагали поділу поміщицьких земель, збільшення заробітної плати на обробітку бурякових плантацій.
Столипінська аграрна реформа прискорила процес класового розшарування селянства. В Озадовській волості, у т. ч. і Голодьках, 1910 року 4,8 проц. селянських господарств були безземельними, 70 проц.— мали лише до 1 десятини землі на душу. Після ліквідації общинного землеволодіння з середовища селян виділялися куркулі, які багатіли за рахунок експлуатації чужої праці. Більшість селянських господарств остаточно розорялася й занепадала. Один з чиновників Волинської губернської управи в справах сільського господарства, побувавши влітку 1910 року в Голодьках та інших селах волості, констатував: «Селянські поля мають жалюгідний вигляд. Вони засмічені осотом, куколем та чортополохом».
Тривалий час селяни лишалися неписьменними. Лише 1884 року тут відкрито церковнопарафіяльну школу, в якій навчалося 25 учнів (усього в селі проживало 1018 чоловік населення). В 1910 році з 46 учнів, які відвідували школу, навчальний рік закінчило 5. На утримання школи було асигновано 189 крб. 58 коп., що вистачало тільки на зарплату вчителя. Вкрай незадовільним було медичне обслуговування населення.
Дивиться також інші населені пункти району: