УСОВЕ – село, центр сільської Ради, розташоване за 60 км на південний захід від районного центру, за 23 км від залізничної станції Мощаниця, на автошляху Ігнатпіль – Усове. Дворів – 70. Населення – 261 чоловік. Сільраді підпорядковані села Кованка, Нова Рудня, Переброди, Червонка.
На території Усового розміщена бригада колгоспу ім. Куйбишева (центральна садиба в с. Нові Велідники) та Усівське лісництво Словечанського лісгоспзагу. За трудові успіхи 5 чоловік нагороджено орденами й медалями.
В селі є початкова школа, бібліотека з книжковим фондом 1100 томів, фельдшерсько-акушерський пункт, відділення зв’язку.
У партійній організації (створена 1923 року) – налічується 13 комуністів, у комсомольській (створена 1925 року) – 45 членів ВЛКСМ.
Село засноване наприкінці XIX ст. На початку XX ст. лісопромисловці збудували тут паркетний завод. До нього від станції Білокоровичі проклали залізничну вітку (ус), від якої й пішла назва села.
Радянську владу встановлено в січні 1918 року.
Під час Великої Вітчизняної війни 139 чоловік билися на фронтах і в партизанських загонах проти німецько-фашистських загарбників. За виявлений героїзм 128 чоловік нагороджено орденами й медалями. 96 загинуло смертю хоробрих. За тимчасової гітлерівської окупації в районі села діяв партизанський загін, який очолив голова сільради В. М. Ананкін. Він одночасно був секретарем Словечанського підпільного райкому партії. До складу загону входили також його дружина Г. О. Вигівська та сини Микола й Анатолій. Таких партизанських сімей у селі багато. За допомогу народним месникам та участь у партизанському русі карателі повністю спалили село. 126 усівців було розстріляно й повішено, 53 спалено живцем.
В селі Новій Рудні 1943 року деякий час перебував штаб партизанського з’єднання С.Ф.Маликова. Під селом партизани вели запеклі бої з карателями.
Поблизу с. Перебродів виявлено давньоруський курганний могильник.
Дивиться також інші населені пункти району: