НОВА БУДА — село, центр сільської Ради, розташоване на правому березі річки Візні, притоки Ірші, за 30 км на північний захід від районного центру й за 30 км від залізничної станції Малин. Дворів — 185. Населення — 438 чоловік. Сільраді підпорядковані населені пункти Буглаки, Будилівка, Вівче, Новосілка, Облітки, Стара Гребля.
На території Нової Буди розміщена центральна садиба колгоспу ім. Чапаєва, який має в користуванні 1731 га сільськогосподарських угідь, у т. ч. 1152 га орної землі. В господарстві вирощують зернові культури. Розвинуте тваринництво м'ясо-молочного напряму. За успіхи в розвитку сільського господарства орденами й медалями нагороджено 24 чоловіка, у т. ч. В. А. Яценка орденом Леніна.
У селі працює восьмирічна школа, будинок культури на 250 місць, бібліотека з книжковим фондом 2,1 тис. томів, фельдшерсько-акушерський пункт, відділення зв'язку.
Партійна організація (створена 1925 року) налічує 43 комуністи, комсомольська (створена 1925 року) — 15 членів ВЛКСМ.
Село засноване в другій половині XVII століття
Радянську владу встановлено в січні 1918 року.
На фронтах Великої Вітчизняної війни билося проти німецько-фашистських загарбників 98 жителів, 75 з них нагороджено орденами й медалями, в т. ч. С. В. Руденко — орденом Червоного Прапора. 27 чоловік загинуло смертю хоробрих. За тимчасової гітлерівської окупації діяла підпільна патріотична група на чолі з комсомольцем М. М. Балоболовим.
Уродженці с. Будилівки Г. С. Ольшевській присвоєно звання народної артистки УРСР.
1958 року споруджено пам’ятник воїнам, які полягли смертю хоробрих за визволення села від німецько-фашистських загарбників.
У с. Будилівці поховано росіянина Героя Радянського Союзу П. В. Хмельова, який загинув у боях за визволення Житомирщини.
Дивиться також інші населені пункти району: