Сторінка 1 з 7
Попільня — селище міського типу, центр району, залізнична станція. Розташована за 75 км на південний схід від Житомира. Населення — 4,3 тис. чоловік.
Виникнення селища пов'язане з будівництвом дільниці Фастів — Козятин залізничної магістралі Київ — Одеса, яке здійснювалося в 60-х роках XIX ст. Траса пролягла поблизу с. Попільні. Споруджена тут станція дістала назву Попільня.
1900 року в невеликому пристанційному селищі налічувалося 18 дворів, де проживало 106 чоловік. Більшість з них була робітниками-залізничниками.
Станція Попільня обслуговувала переважно Андрушівський, Корнинський і Ходорківський цукрові заводи.
З початку XX ст. залізничники Попільні включилися в революційну боротьбу проти самодержавства. Жителі пристанційного селища раніше, ніж навколишніх сіл, дізнавалися про події, що відбувалися в Росії та за її межами. Вони підтримували тісні зв'язки з залізничниками Києва, Фастова, Козятина. Революційно настроєні робітники та студенти Києва поширювали заборонену царським урядом літературу, революційні листівки та газети.
У роки першої світової імперіалістичної війни поширенню революційних настроїв серед жителів Попільні сприяли антивоєнні виступи солдатів, які направлялися через станцію на фронт. Лише 17 листопада 1915 року під час зупинки військового ешелону з нього втекли 450 солдатів.
Ще більше зросли класова свідомість і політична активність залізничників Попільні після Лютневої буржуазно-демократичної революції 1917 року в Росії, Тут часто бували члени Ходорківської більшовицької організації (П. Д. Кабанник, М. Т. Ярош та інші) і вели агітаційну роботу. В червні жителі Попільні поділили між собою заготовлені лісопромисловцями в сусідньому лісі дрова, а в липні перешкодили відправленню із станції 120 вагонів з лісоматеріалами.
Звістку про перемогу Великої Жовтневої соціалістичної революції залізничники Попільні зустріли з великою радістю. На приміщенні станції замайорів червоний прапор. У другій половині січня 1918 року 2-й гвардійський корпус Південно-Західного фронту, рухаючись залізницею на допомогу робітникам Києва, які повстали проти контрреволюційної Центральної ради, встановив у Попільні Радянську владу.
Наприкінці лютого 1918 року Попільню окупували війська кайзерівської Німеччини. Через станцію рушили на захід ешелони з награбованим добром.
Для мобілізації сил на боротьбу з інтервентами та націоналістичною контрреволюцією підпільні більшовицькі організації розгорнули серед трудящих широку політичну агітацію. В Попільню надходили листівки Київської більшовицької організації. В липні 1918 року робітники станції взяли участь у всеукраїнському страйку залізничників. У серпні, коли в Сквирському повіті розгорнувся масовий партизанський рух, його підтримали залізничники Попільні. З їх допомогою був перерваний телефонний і телеграфний зв'язок станції з Києвом. Передбачалося зруйнувати залізничну колію Попільня — Строків та Попільня — Бровки. Але здійснити цей план не вдалося: щоб перешкодити діям червоних партизанів німецьке командування послало в Попільню роту солдатів.
Після краху німецької окупації в листопаді 1918 року Попільня деякий час перебувала в руках буржуазно-націоналістичної Директорії. На початку березня 1919 року 1-а Українська радянська дивізія, якою командував М. О. Щорс, визволила її від петлюрівських військ. Екіпаж таращанського бронепоїзда роззброїв ворожий бронепоїзд і захопив 3 гармати, 12 кулеметів, понад 200 снарядів, велику кількість гвинтівок, патронів та 22 полонених. Тоді ж у Попільні було виведено з ладу ще один петлюрівський бронепоїзд, який прибув сюди після серйозного пошкодження на станції Бровки.
В Попільні відновилася Радянська влада. Територіально селище було підпорядковане Сквирському повітовому ревкому.
Скориставшись наступом денікінців на півдні України, недобиті війська Директорії в серпні 1919 року розгорнули наступ на Київ. 24 серпня вони захопили Попільню. Але хазяйнували тут недовго. 15 вересня її визволила 58-а радянська дивізія під командуванням І. Ф. Федька, яка в складі Південної групи військ пробивалася з-під Одеси на північ у район Коростеня на з'єднання з військами 12-ї армії. Аж до грудня Попільня перебувала в районі бойових дій радянських військ проти петлюрівців та денікінців.
Дивиться також інші населені пункти району: