ЛЕНІНЕ (до 1924 року Ставки) — село, центр сільської Ради, розташоване на лівому березі річки Тетерева, за 7 км на південний захід від районного центру, за 39 км від залізничної станції Ірша. Дворів — 728. Населення — 2127 чоловік. Сільраді підпорядковані села Мар'янівка, Рудня-Городецька й Ставецька Слобода.
На території Леніного розміщена центральна садиба колгоспу «Заповіт Ілліча», який має в користуванні 3537 га сільськогосподарських угідь, у т. ч. 2707 га орної землі. В господарстві вирощують зернові культури, льон, хміль та картоплю. Розвинуте тваринництво м'ясо-молочного напряму. За успіхи в розвитку сільського господарства 34 чоловіка нагороджено орденами й медалями, в т. ч. ланкову Г. С. Оладько — орденом Леніна. 1958 і 1962 pp. вона обиралася депутатом Верховної Ради СРСР. М. С. Василенко, П. І. Оладько й В. А. Міненко удостоєні ордена Трудового Червоного Прапора.
В селі є середня школа, де 21 учитель навчає 280 учнів, будинок культури на 300 місць, бібліотека з книжковим фондом 24 тис. книг, дитячий туберкульозний санаторій на 150 місць, фельдшерсько-акушерський пункт, дитясла. За сумлінну працю в справі поширення політичних і наукових знань голові первинної організації товариства «Знання» О. П. Демченку присвоєно звання заслуженого працівника культури УРСР.
Партійна організація (створена 1925 року) налічує 60 комуністів, комсомольська (створена 1926 року) — 152 члени ВЛКСМ.
Перша писемна згадка про Ставки датується 1415 роком.
Радянську владу встановлено в січні 1918 року. У роки громадянської війни уродженець села М. В. Науменко (в червні 1919 року закатований петлюрівцями) організував партизанський загін, в якому на початку грудня 1918 року налічувалося понад 200 чоловік. 1924 року рішенням жителів Ставків населений пункт було перейменовано в село Леніне.
Під час Великої Вітчизняної війни на фронтах проти німецько-фашистських загарбників воювало 702 жителі села. З них 511 нагороджено орденами й медалями. 391 загинув смертю хоробрих. За визволення села від гітлерівських окупантів полягло 136 воїнів багатьох національностей. У 1956 році на їх честь встановлено пам'ятник. Серед них росіянин І. П. Антонов, українець Ф. П. Бобир, узбек С. Насиров, киргиз Т. Мамажелеєв, таджик X. Обідов та інші.
Уродженцем с. Міниного, що увійшло до складу с. Леніного, є український радянський поет-байкар П. О. Сліпчук.
У 1968 році споруджено пам'ятник В. І. Леніну.
Поблизу с. Леніного виявлено поселення доби міді, давньоруське городище та курганний могильник, на якому розкопано 8 курганів.
Дивиться також інші населені пункти району: